Hukuk

Yalancı Kelimesinin Özdeşleştiği Kavram: Avukat

0

Yalancı Kelimesinin Özdeşleştiği Kavram: Avukat

Hukuk fakültesi okuyan yada staj gören kimselere yöneltilen kalıp sorular vardır. Size yalan söylemesini öğretiyorlar mı? Avukat olup yalancı mı olacaksın? Yalan söylemeyi beceremiyorsan avukatlık yapma! Peki avukatın görevi yalan söylemek midir?

Bu yazıyı okuyanlara bir sorum var. Dünyada başına bir olay geldiğinde samimi olarak tüm suç benim diyen kaç insan var? İnsanlar başına gelen bir olayda kendince haklı bir taraf bulur ve bunun üzerinden kendisini savunarak haklı göstermeye çalışır. Bugüne kadar ben haksız veya suçluyum diyen davacı, davalı veya suçlu görmedim. Mevcutsa bir fayda bekler elbette. İnsanlar kendisini haklı gördüğü için dava açar, açılan davaya itiraz eder ve karar aleyhine çıkınca adaletin olmadığını söyleyerek kararı temyiz eder. Peki nasıl olur da bir olayda herkes haklı olur? Haliyle bir olaydan haklı ve daha az haklı vardır. İşte avukatın görevi de az da olsa haklılığı ve hakkı bulunan kimsenin bu hakkını ortaya çıkarmaktır.

Avukat

Bizler Mi Yalancıyız Yoksa Avukat Mı?

Maddi gerçeği ortaya çıkarmak avukatın görevi değildir. Maddi gerçeği ortaya çıkarmak ve adaleti sağlamak hakimin görevidir. Dolayısıyla avukat müvekkilinin kendisine söyledikleri ile yetinebilir bu onun yalancı olduğu anlamına gelmez.  Avukatlar eğer yalan söylüyorsa, bu müvekkilin yalanıdır. Yargılamanın kaderini soruşturma aşamasındaki delilleri toplayan polis ve dosyayı inceleyen savcı da tayin eder. Delillerin sağlıklı olarak toplanmadığı ve iddianamenin gereği gibi hazırlanmadığı davada  avukat boşluğu kullanıp lehine karar aldığında tüm faturanın avukata kesilmesi doğru değildir.

Avukatın görevi maddi gerçeği ortaya çıkarmak değildir. Avukatın görevi savunduğu müvekkilinin menfaatlerini korumaktır. Acaba yalan toplumun vazgeçemediği bir hastalık mıdır? Genelde Müvekkil avukatını kandırırsa,  avukatın da hakimi kandırıp lehine karar alabileceğini zanneder. Avukatlar, yasayı iyi bilirler ve dolayısıyla yasadaki boşlukları da iyi değerlendirirler.

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de yalan vardır. Yalan söylemek insan karakteri ile ilgilidir. Bu durumu avukatlarla bağdaştırmak bu mesleği hakkıyla yapanlara haksızlık olur. Bir memurun rüşvet alması tüm memurları rüşvetçi yapmayacağı gibi  bir avukatın yalan söylemesi de tüm avukatları yalancı yapmamalıdır. Bir haksızlığı ancak başımıza geldiğinde haksızlık olarak görmemeliyiz. Sorun avukatlık mesleğine toplum olarak bakış açımızdır..

You may also like

More in Hukuk

haciz nedir. icra takibi nedir
Hukuk

Haciz: Devlet Eliyle Yağmacılık

Çatkapı Gelen Misafir Haciz Ansızın kapımız çalar bir gün. Postacıdır kapıdaki. Bir tebligatımız olduğu söylenir. Üzerinde ödeme emri yazmaktadır ve haciz ile tehdit ...
Hukuk

Hukuk Dünyasının Kurtuluşu Avukatlık Sınavı

Avukatlık Sınavı Nedir?  Avukatlık sınavı 4 yıllık zorunlu hukuk fakültesi eğitimini tamamlamış kişilerin, avukatlık mesleğini icra etmeye ehil olup olmadıklarını ölçmek amacıyla getirilmesi ...