Gezi Seyahat

Yeşilin Maviyle Dans Ettiği Yer Doğu Karadeniz

0

Doğu Karadeniz: Bir tarafta uçsuz bucaksız bir deniz, diğer tarafta insanın içini huzurla dolduran muazzam orman…

Eğer yaşadığınız kent kalabalık bir nüfusa sahip ise ve siz kalabalıktan uzaklaşmak ve dinlenmek istiyorsanız Doğu Karadeniz sizin için bulunmaz bir fırsat. O bitmek bilmeyen yağmurları altında ıslanmak ve yağmur damlalarının yere düşüşünü çay içerek izlemek ayrı bir keyif verir insana. Yaz günlerinde sıcaktan bunalıp kendini Karadeniz’in o çiçek kokan yaylalarına bırakmak gibisi yoktur. Size şunu tavsiye ediyoruz:

Doğu Karadeniz’i görmeden ölmeyin.

Doğu Karadeniz’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Ayder Yaylası (Rize)

Yaz günleri için mükemmel bir tercihtir. Geceleri hava sıcaklığı çok düştüğünden ateş yakmanız gerekebilir. Yaylanın temiz havası ve manzarası tam anlamıyla mükemmeldir. Burada Karadeniz yemeklerinden de tatmanızı tavsiye ediyoruz.

Boztepe (Ordu)

Boztepe’ye ister arabayla ister teleferikle çıkabilirsiniz. Buraya çıktığınızda sizi bekleyen manzara muhteşemdir. Ön tarafından baktığınızda Karadeniz, arka tarafından baktığınızda ise ormanlık dağlar sizi karşılayacaktır. Ayrıca Boztepe’de yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Karagöl (Artvin)

karadeniz forneo

Bu mekan doğanın saf ve bozulmamış yüzüdür adeta. Tertemiz hava, rengarenk çiçekler, uçsuz bucaksız orman ve tüm bu güzelliklerin üzerine yansıdığı bir göl.

Zilkale (Rize)

Kalenin 100 metre altında meşhur fırtına deresi akıyor. Siz de bu manzaraya karşı kalenin üzerinde muhteşem orman manzarasını seyrediyorsunuz.

Anzer Yaylası (Rize)

İşte meşhur Anzer Balı’nın üretildiği yer. Diğer mekanlar gibi çok yeşillik yok ama inanılmaz manzarası var. Kışları hep kar altındadır. Ama yazları o meşhur balın özünü oluşturan çiçekler karşılar sizi.

Fırtına Deresi (Rize)

Burada rafting yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Suya girin ve kendinizi doğaya bırakın.

Uzungöl (Trabzon)

Tam bir doğa harikası bir yer. Alçakta kalan yerde bir düzlük ve o düzlüğün ortasında bir göl var. Siz kafanızı kaldırdığınızda yemyeşil dağları görüyorsunuz. Ayrıca burada bisiklet kiralayabilir ve o bisikletle dağlara çıkabilirsiniz. Dağın zirvesinde sizi karşılayacak manzara uzaktan görünen küçük bir göl ve uçsuz bucaksız ormandır.

Boztepe (Trabzon)

Üzerinden Trabzon manzarasını seyredebileceğiniz ve semaver çayı içebileceğiniz bir mekan. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Kulakkaya Yaylası (Giresun)

Doğa ve siz. Kendinizi sadece doğaya bırakın ve “çay” için.

You may also like

More in Gezi Seyahat

Gezi Seyahat

Monaco: Havalimanı Olmayan Avrupa Ülkesi

Monaco, Batı Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir Prenslik’tir. Vatikan’dan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devlet olan Monako, dünyada nüfus yoğunluğu açısından ...