Editörün SeçimiGezi Seyahat

Adı Bir Otomobil Markasıyla Karıştırılan İtalya Şehri: Ferrara

0

Bisikletler Şehri Ferrara

Evet, şehrin adının Ferrari ile ilgisi yok. Ama, güzelliği ve tarihi dokusuyla bir Ferrari araba gibi kendisine hayran bırakıyor Ferrara. Kendinizi 13. Yüzyılda hissetmeye ne dersiniz? Gerçekten yaşayan bir tarih görmek istiyorsanız, mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Ferrara, İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinde, Adriyatik Denizine 50 km mesafede, Po deltasına konuşlanmış, Venedik’e komşu tarihi ve turistik bir şehir. Şehrin önemi, 1242 yılında Este ailesinin şehrin yönetimini devralmasıyla artmaya başlamıştır. Rönesans döneminde, müzik, sanat ve bilim merkezi konumundadır. Kopernik dahil olmak üzere çeşitli sanatçı ve bilim insanına ev sahipliği yapmıştır. Ferrara, 1995 yılından beri, orta çağ ve Rönesans dönemlerinden kalma tarihi yapıları ve şehir planı ile UNESCO’nun dünya kültür mirası listesindedir. Şehirdeki bütün yapılar, neredeyse orijinal halleri ile korunmaktadır.

Şehir, kalın tarihi duvarlar ile tamamen çevrilidir. Duvarların uzunluğu yaklaşık 11 km civarındadır. Günümüzde, duvarların üzeri yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları olarak kullanılmaktadır.

Şehir tabelasında ‘Citta delle Biciclette’ yani ‘Bisikletler Şehri’ yazısı karşılar sizi. Şehirde, yaklaşık 550 km bisiklet yolu bulunmaktadır. Bisiklet, yediden yetmişe herkesin günlük hayatının bir parçası durumundadır.

Ferrara, ayrıca önemli kongrelere, kültürel organizasyonlara ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Yılın, ilkbahar ve sonbahar dönemleri özellikle çeşitli festivallerin gerçekleştiği dönemlerdir. Örneğin, her yıl, Ağustos sonunda birkaç gün boyunca, değişik yerlerden gelen sokak çalgıcılarını dinleyebilir ve show gruplarını izleyebilirsiniz. Eylül başında muhteşem balon festivaline katılabilir, şehri gökyüzünden izleyebilirsiniz. Yılın değişik dönemlerinde, klasik arabaların yarışlarını izleyebilir, o cezbeden seslerini duyabilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa, ölmeden önce görülmesi gereken yerler listenize almayı unutmayın Ferrara’yı.

GEZİLECEK YERLER:

Her yanı ayrı bir tarih kokan şehrin en önemli yapılarından kısaca bahsedeyim:

Castello Estense (Este Kalesi):

Sel felaketlerinden sonra zor durumda kalan şehir halkı tarafından şehirde ayaklanmalar baş göstermiştir. Kale, 1385 yılında Ferrara Dük’ü Marquis Niccolo’nın emriyle ailesini halktan korumak amacıyla yapılmaya başlanmıştır. Este ailesi, yönetimi 1598 yılında devredene kadar burada yaşamıştır. Daha sonra yönetime gelen kardinaller 1859 yılına kadar bu kaleyi kullanmışlardır. İkinci Dünya Savaşı’nda ciddi şekilde hasar gören kale, 1999-2006 yılları arasında restore edilerek ziyaretçilere açılmıştır.

 Palazzo dei Diamanti (Elmas Sarayı):

Saray, 1493-1503 yılları arasında Ferrara Dük’ünün kardeşi Sigismondo d’Este adına yapılmıştır. Elmas Sarayı adı, binanın dış yüzeyinde bulunan 8500 adet elmas şeklindeki kaplama taşlardan gelmektedir. Ferrara’nın önemli tarihi ve turistik yapılarından birisidir.

 

The Catedral of Ferrara (Ferrara Katedrali):

12.yüzyılda Romanesk sitiliyle yapılmaya başlanmıştır. Fakat, 17. Yüzyılda yapılan büyük restorasyonla Barok sitiline çevrilmiştir. Katedral, bölgenin en büyüklerindendir ve önemli bir yere sahiptir.

Girolamo Savonarola Heykeli: 

Savonarola, 1451 ylında Ferrara’da doğmuştur. Katolik Kilisesi hakkındaki olumsuz eleştirileri dolayısıyla yargılanmış ve 1498 yılında Floransa’da işkence direğine bağlanarak yakılmıştır.

Vaiz olan Savonarola, rahiplerin de ahlaki çöküntü içinde olduklarını söylemiş, ahlâka uygun bulmadığı sanat eserleri ve kitapları yakmıştır. Ancak, dönemin Papa’sı tarafından sapkın düşüncelere sahip olduğu iddiasıyla aforoz edilmiş, tutuklanmış ve sanat eserleri ve kitapları yaktığı Floransa şehrinin Sinyorlar Meydanı’nda kendisi de yakılmıştır.

 

 

 

You may also like