Gezi Seyahat

Mega Yapılardan Palmiye Adalar

0

Palmiye Adaları, Birleşik Arap Emirlikler Dubai’de Basra Körfezinin hemen kıyısında insan eli ile yapılanmış olan adalar topluluğudur. Bu yapay adalar Palm Deyra, Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali olarak ayrılıyor. Yerleşim yerleri üst çevresi bir hilal ile kapalı olup “Palmiye Ağacı” görünümüyle ünlü. Bu yerleşim yeri çok sayıda ikametgah, serbest alan, alışveriş merkezleri ve eğlence merkezleri barındırmakta.

Palmiye Adalar

İlk iki ada olan Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali ilk yapımda yaklaşık 100.000 m³ kum ve kaya kapsıyordu. Palm Deyra ise yaklaşık olarak 1 milyar m³ kum ve kaya içerip, tüm maddeler Birleşik Arap Emirlikleri ocaklarından çıkarılmıştı. Bu 3 adada sahil kısmında villalar, gökdelenler, limanlar, su temelli eğlence parkları, alışveriş merkezleri, spor tesisleri, kaplıcalar dahilinde birbirinden lüks 100 otel barınıyor.

Palm Cumeyra’nın inşaatı 2001 yılının Haziran ayında başladı. Üzerinden çok geçmeden Palm Cebel Ali’nin de başlayacağı duyurulmuştu. Dubai’de ekonomik bir kriz çıkmaması için inşaatın en geç 10-15 yıl içinde bitirilmesi planlanmıştı.

Adaların İnşaatı

Palmiye Adaları’nın yapımına Belçika şirketi olan Jan De Nul ve Alman şirketi Van Oord tarafından körfezin hemen dibindeki kumlar temizlenerek başlanmıştı. Rainbowing olarak da bilinen işlem ile GPS yardımı alınarak hedeflenen alandaki kum, tarama gemileri tarafından püskürtüldü. Bu yönteme gökkuşağı denmesinin sebebi ise kumun püskürtülürken havada ortaya çıkan görüntüde gökkuşağına benzeyen kavisler oluşmasıydı.

Bu adaların dış cephesi kayalardan oluşan hilal şeklinde dalgakıran ile çevrili. Palm Cumeyra dalgakıranında 10 milyon tona yakın kaya bulunmaktadır. Her bir kaya özenle, GPS yardımıyla tek tek hesaplanan yerlerine yerleştirilmiştir. Bu sırada da su altında bulunan dalgıçlar komut verip kayaların yerleştirilmesine yardımcı oluyordu.

Palmiye Adalar

Adaların yapımında görevli olan mühendislerin işi her geçen gün daha da zorlaşıyor, bir yandan zamana karşı yarışırken bir yandan da doğal güçlerle baş etmek zorunda kalıyorlardı. Yapılmasına imkansız denen bu mega yapı insanların sevinç haykırışları ile sonuçlanmıştı. Diğer tüm mega yapılar çelik ve betondan yapılmışken, bu adalar tamamen doğal olması için kum ve kaya kullanılarak hazırlanmıştı. Her iki maddenin de suya değdiği zaman aşınmaya başlaması yüzünden yapımı oldukça zor olan bu yapı insanoğlunun tabiata hükmetme isteğinin görkemli bir yansıması olarak ziyaratçilerini bekliyor.

You may also like

More in Gezi Seyahat

Gezi Seyahat

Monaco: Havalimanı Olmayan Avrupa Ülkesi

Monaco, Batı Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir Prenslik’tir. Vatikan’dan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devlet olan Monako, dünyada nüfus yoğunluğu açısından ...