Gezi Seyahat

Gözden Irak ama Gönülde Kalan Güzellik Rumkale

0

Rumkale, Gaziantep ili Yavuzeli ilçesi yakınlarında, Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile birleştiği yerde sarp kayalıklar üzerinde bir yerdir. Rumkale’ye, Yavuzeli’nin Kasaba köyünden ve Halfeti (Şanlıurfa) ilçesinden teknelerle ulaşılabilmektedir. Antik dönemden günümüze kadar çeşitli isimlerle anılmıştır.

Rumkale Halfeti

Gaziantep’e kadar gelip de Rumkale’yi ziyaret etmeden giderseniz geziniz eksik kalmış olur. Hele bir de, arkadaşlarınızdan dinleyip fotoğraflarına bakarsanız büyük pişmanlık yaşarsınız.

Sarp kayalıklar üzerine kurulu Rumkale’de, kalenin bir kısmı, kayalar oyularak ve yontularak doğal yapı içinde oluşturulmuş, üzerine ise kalker kesme taşlardan ikinci set sur inşa edilerek kale tamamlanmıştır. Savunmaya yönelik olarak, kalenin güney tarafındaki kayalık kısmı oyularak uçurum haline getirilmiştir. Üç tarafı baraj gölü ile çevrili olan Rumkale, bir yarımada görünümündedir.

Günümüzde, kalede görülebilen kalıntılar arasında Şair Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, su sarnıçları ve su kuyusu sayılabilir. Kuyu, 75 m derindeki Fırat Nehri’nden su temin etmek için yapılmıştır. Ayrıca, gizli bir geçit olduğu da söylenir.

Rumkale Halfeti

Biz, aracımızla Gaziantep’ten yaklaşık 1 saatlik yolculukla, Yavuzeli üzerinden vardık Mehmet Kaptan’ın teknesine. Onlar deniz diyorlar, bu üç tarafı çevreleyen zümrüt yeşili gölün oluşturduğu güzelliğe. Sarp kayalıkların ve tepelerin arasında adeta bir deniz gibi heybetli duruyor. İkram edilen demli çayın eşliğinde, teknemiz ardında köpükler bırakarak ilerliyor Rumkale’nin denizinde. Hem tarih, hem doğa birbirine geçmiş durumda. Fotoğraf makinalarımızın deklanşör sesleri eksilmiyor bu muhteşem manzara karşısında.

Rumkale Halfeti

Su altında kalmış, minaresinin bir kısmı görünen köyler, boğulan bir insanın elini uzatıp yardım istemesini andırıyor adeta. İçiniz bir garip oluyor bu boğulan evleri gördüğünüzde. Belki de, içinde olmadığınız için şanslı hissediyorsunuz kendinizi.

Rumkale Halfeti

Teknelerin biri gidiyor biri geliyor denizde, bazen oyun havaları bazen hüzün şarkıları çalarak. Eğer, evlenme arifesinde olanlarınız varsa tam size göre bu tekne turu. Çalan oyun havaları ile hem kurtlarınızı döker hem bu doğa harikası beldeyi gezersiniz.

Yaklaşık 1,5 saat gibi süren bu tekne turunun ardından, Türkiye’nin UNESCO’ya tescilli tek mutfağı olan Gaziantep’in eşsiz lezzetlerinin tadına varabilirsiniz.

Rumkale Halfeti

 

Şair Aziz Nerses Kilisesi:

Hükümdarlık kilisesi olarak 1173 yılında, Gotik tarzda, Aziz Nerses tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı, üç nefli ve üç apsislidir. Doğ cephesinde, haç ve Rumi süslemelerin olduğu kabartmalı levhalar vardır. Kilise, islami dönemde cami olarak kullanılmıştır.

Barşavma Manastırı:

Kale içinde bulunan manastır, 13. yüzyılda Yakubi azizi Barşavma tarafından kendi adına yaptırılmıştır. Kuzey cephesi kayalar yontularak, diğer tarafları kesme taş blokları kullanılarak inşa edilmiştir. Günümüzde, bazı bölümleri ayakta kalmıştır.

You may also like

More in Gezi Seyahat

Gezi Seyahat

Monaco: Havalimanı Olmayan Avrupa Ülkesi

Monaco, Batı Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir Prenslik’tir. Vatikan’dan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devlet olan Monako, dünyada nüfus yoğunluğu açısından ...