Editörün SeçimiGezi SeyahatMeydan

Yemek Başkenti Gaziantep’te En Sevilen 10 Yemek

2

Gaziantep deyince aklınıza ilk olarak ne geliyor?

İnsanlara bu soruyu sorduğunuzda size genel olarak ”yemek” derler. E haksız da sayılmazlar yani. Bir şehrin kendine has 400 kadar tescilli yemeği olursa bu durum pek şaşırtıcı olmaz. Yemek Gaziantep halkı için çok önemli bir kültür. Medeniyetler arası köprü görevi görürken yemek konusunda kendini epey geliştirmiş bir şehir Antep. Bu listeyi hazırlarken de biraz zorlandığımızı itiraf etmeliyiz. Bu yüzden yazımızda değer sıralaması yapmadık.

İşte karşınızda Gaziantep halkı tarafından en çok sevilen 10 yemek:

Gaziantep Lahmacunu

Lahmacun

Şu asalete bakar mısınız? Gaziantep halkı lahmacunu içine közlenmiş patlıcan koyarak yiyor.

Patlıcan Kebabı

Patlıcan kebabı Gaziantep’te haftada en az bir defa yenir. Domates-biber-et-patlıcan-lavaş işte muhteşem beşli.

Dolma

Dolma, yapması çok zahmetli bir yemektir. Patlıcanlar hasat zamanı toplandıktan sonra içi çıkarılır. İçi çıkarılan patlıcanlar kurutulur. Eğer evde dolma yapılmaya karar verilirse kuru dolmanın içi doldurulur ve pişirilir. Bir yemek için bu kadar zahmet çekilir mi demeyin. Eğer Antep halkı bir yemeğe bu kadar değer veriyorsa o zahmete kesinlikle değiyor demektir.

Soğan Kebabı

Soğan kebabı

Kış mevsiminde Antep halkının vazgeçilmez yemeklerinden biridir.

Bayram Yuvalaması

Bayram yuvalaması

Belki de Gaziantep yemekleri arasında en zahmetli olanıdır. Genellikle bayramlarda yapılır. Özel harcı hamur kıvamındadır. Antep hanımları bu hamuru misket şekline getirirler ama 40 tanesi bir çay kaşığını ancak dolduruyor.

Alinazik

Alinazik

Közlenmiş patlıcanın üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür ve karıştırılır. Oluşan karışımın üzerine de yağda kavrulmuş kıyma dökülür.

Nohut Dürümü

Nohut Dürümü

İlk bakışta size biraz garip gelebilir ama bu yemek için Antep halkı sabah dürüm sırasına giriyor.

Beyran

beyran

Beyran eti tam 12 saat pişiyor. Evet yanlış okumadınız tam 12 saat.Bu et haşlanmış pirinçle karıştırılır ve özel sosu üzerine dökülür.

İçli Köfte

İçli Köfte Gaziantep

İçli köfte

İçli köfte de Antep’in zahmetli yemeklerindendir. Hamurun kıvamını tutturmak ve hamura şekil vermek beceri ister. Et ve fıstık karıştırılıp içine doldurulur.

Kuşbaşı Kebabı

Kuşbaşı kebabı Gaziantep

Kebab

Gaziantep’in havasından mı suyundan mı bilinmez ama et burada çok lezzetli oluyor. Kuzunun en lezzetli yeri kuşbaşı olarak doğranıyor ve şişlere takılıyor. Etlerin arasına serpiştirilen yağlar ete inanılmaz bir lezzet katıyor.

 

You may also like

Editörün Seçimi

Adolph Hitler’e Son Suikastin Bedeli

Hitler’e Yönelik Suikastlerin  Bilinmeyenleri Genelde 2. dünya savaşı dönemine damgasını vuran Nazi Partisi başkanı Adolph Hitler’in ulaştığı gücü  ve yaptıklarını duymuşuzdur. Lakin Hitler’in ...