Gezi Seyahat

Endülüs’ün İspanya’da Bıraktığı Miras Köprüler Şehri Sevilla

0

Tarihi Köprüleriyle Ünlü Bir Şehir Sevilla

Sevilla, İspanyanın güneybatı kesiminde bulunan Endülüs özerk bölgesinin merkezi ve en büyük şehridir. Guadalquivir Nehri’nin doğu yakasında yer alır. Tam bir kültür merkezidir. Müslümanların hakim olduğu dönemde şehir başkenttir. Yeni Dünya‘ya düzenlenen keşif seferlerinin başlangıç noktasıdır. Sevilla’da Avrupanın en büyük üçüncü Katedral’i bulunur.

Şehrin ortasından Guadalquivir Nehri geçtiğinden, karşı tarafa geçmek için bir çok köprü inşa edilmiştir. Şehirin tarih kokan köprüleri, geceleri renkli ışıklarla aydınlanınca ortaya çok şık görüntüler çıkmaktadır. Sevilla, İspanya’nın guneybatısında yer alır. Şehir yaklaşık 2 milyon nüfüsla İspanya’nın en büyük 4. şehridir.

Şehir, 712-1248 yılları arasında Arap egemenliği altında olduğundan, mimarisinde Arap Stilinin etkisi çokça görülmektedir. Endülüs döneminde yapılan camiler daha sonra Katedral’e çevrilmiştir.

Sevilla’nın güzide mekanlarını sizin için derledik:

Alcazar Sarayı

Alcazar

Alcazar arapçada El-Kasr‘dan gelmektedir. Granadadaki El-Hamra Sarayından esinlenerek yaptırılmış olan bu saray 1366 yılından beri 700 yıl boyunca İspanya krallarına ev sahipliği yapmıştır. Sevilla’daki islam kültürünün Endülüs mimarisinin en bariz örneğidir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Alcazar Sarayı’nın bir diğer özelliği ise Kraliçe 1. İsabel‘in Kristof Kolomb ve arkadaşlarını bu saraydan uğurlamasıdır. Sarayın büyüleyici bahçeleri, turistlerin dikkatini çekmektedir.

 Sevilla Katedrali (Catedral de Santa María de la Sede)

 

İspanyanın Endülüs bölgesinde yer alan bir Roma Katolik Katedralidir. Dünyanın en büyük Gotik kilisesi ve en büyük 3. kilisesidir. Bu Katedral aynı zamanda Kristof Kolomb‘un gömüldüğü yer olması sebebiyle özel bir öneme sahiptir. Başlangıçta cami olarak inşa edilen yapı, Hristiyanlar tarafından Gotik tarza çevrilmiştir.

 

Torre Del Oro

13. yy’da Guadalquivir nehrinden gelen tehlikelere karşı gözetlemek için yapılmıştır. İsmi, Altın kule anlamına gelmektedir. Adını sömürgecilik döneminde Amerika ve diğer sömürge bölgelerinden gelen altın ve diğer değerli madenlerin depolanmasında kullanılmıştır.

İspanya Meydanı  (Plaza De Espana)

Sevilla’nın en önemli merkezlerinden biridir. Meydan, korsan saldırılarına karşı korunma amacıyla inşa edilen Castillo De San Cristobal adlı kalenin kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Şehre görkemli bir hava katmaktadır. Meydanın içinde küçük bir nehir akmaktadır. Gondollarla nehrin içinde gezilebilmektedir. Aynı zamanda faytonla meydanı gezebilirsiniz.

Triana Köprüsü

Sevilla

Triana Köprüsü, 1171-1852 yılları arasında teknelerin bağlandığı bir köprü iken, Carrousel Köprüsü’nden esinlenerek bu görkemli haline kavuşmuştur. Geceleri aydınlatmalarla beraber köprü muhteşem bir hale dönüşmektedir.

You may also like

More in Gezi Seyahat

Gezi Seyahat

Monaco: Havalimanı Olmayan Avrupa Ülkesi

Monaco, Batı Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir Prenslik’tir. Vatikan’dan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devlet olan Monako, dünyada nüfus yoğunluğu açısından ...