Gezi Seyahat

Bakması Bile Huzur Veren Doğal Güzellik Abideleri

0

Bakması Bile Huzur Veren Doğal Güzellik Abideleri

Dünya üzerinde birçok doğal güzellik vardır. Bazılar vardır ki fotoğrafları bile insana huzur verir. Biz de size dünyanın ayrı ayrı yerlerinde bulunan doğal güzellikleri derledik. Keyif almanız dileğiyle…

Büyük Mavi Delik (Belize)

Güney Amerikanın Belize Eyaleti’nin açıklarında bulunmaktadır. Çapı 0,4 km olan ve  kusursuz bir daire şeklindeki delikte suyun derinliği 145 metreyi buluyor. Dairenin koyu renge çalması, bu coğrafi oluşumun çevresiyle arasında derinlik farkının olmasından kaynaklanmaktadır. Bu doğal güzellik yılın her zamanı turist çekiyor.

Plitvice Gölleri (Hırvatistan)

Bosna-hersek ve Hırvatistan arasında bulunur. 1979 da UNESCO dünya kültür mirasları listesine alındı. Bu doğa harikası tamı tamına 16 gölden oluşuyor ve her bir göl basamaklarla ve şelalelerle birbirine bağlanıyor. Ahşap yürüyüş yolları ile göllerin ve şelalelerin arasında gezerek bu muhteşem güzelliği keşfedebilirsiniz. İnanılmaz bir doğal güzellik…

Uçan Gayzer (ABD)

1964’te, ABD’nin Nevada eyaleti sınırları içinde kalan Kara Kaya Çölü’nde bir jeotermal kaynak, aramalar sırasında yanlışlıkla delindiği için patlamıştır. Su 1,5 metre kadar yukarı fışkırmış ve zamanla çözünmüş mineraller üst üste birikerek traverten benzeri şekillerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Uçan Gayzer olarak adlandırılan bu yapının üzerindeki ilgi çekici renklerin kaynağı ise sıcağı seven mikroskobik (termofilik algler) canlılardır.

Cehennem Kapısı (Türkmenistan)

Kaynağı hala tam olarak bilinmese de en yaygın hikaye kraterin 1970 yılında Sovyetler bünyesinde görev yapan yer bilimcilerin gaz bulma umuduyla yaptıkları sondaj çalışması esnasında kazara bir yeraltı mağarasını delerek burada bir çukur oluşmasına neden olduklarına dair. Daha sonra buradan zehirli gaz sızıntısından korkup burayı ateşe veriyor ve sönmesini bekliyorlar ancak alevler günümüze kadar hala yanmakta.

Salar de Uyuni Gölü (Bolivya)

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da yer alan Salar de Uyuni, 11 bin km² alanıyla dünyada oluşan en büyük tuz gölü. Gölün pırıl pırıl görüntüsü, bakanlara dünyanın en büyük gölünden ziyade dünyanın en büyük aynası gibi görünmektedir. Üzerine yürürken ayağınızın altında gıcırdayan tuz kristalleri, aslın 25 metre kalınlığında bir tuz tabakasının sadece toz haline gelen kısmıdır.  10 milyar tona yakın tuz rezervi olduğu tahmin edilen göl, tuz üretiminin yanı sıra daha çok turistik bir bölge olarak kullanılmaktadır. Gölün içinde İnka Evi diye adlandırılan bir ada var ve adadaki dev kaktüslerin boyu 15 metreye kadar ulaşmaktadır. Ayrıca tamamen tuzdan yapılmış ilginç bir oteli bulunmaktadır.

Valley of the Ten Peaks (Kanada)

Her yanı doğa harikalarıyla dolu Kanada’daki Moraine Gölü, dağların arasında 3000 metre yükseklikte bir anda karşınıza çıkıyor. Buzulların erimesiyle oluşan gölün turkuaz suları gören herkesi büyülüyor. Bozulmamış bir doğal güzellik…

Iguazú Şelalesi (Brezilya)

Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırın bir parçası olan devasa Iguazu şelalesi muazzam güzelliğinin yanı sıra 80 metreden düşen sularıyla doğanın gücünü de ortaya koyuyor.

Yellowstone Ulusal Parkı (ABD)

doğal güzellik

Amerika’nın en ünlü milli parkı Yellowstone kanyonlardan geyserlere, dünyanın en muhteşem doğal oluşumlarıyla dolu bir müze gibi. Amerika’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük doğal kaplıcası olan ve gökkuşağının tüm renklerini barındıran Grand Prismatic Springs ise parkın göz bebeği sayılır.

Hveravellir Kaplıcaları (İzlanda)

Dondurucu soğuğuyla ünlü İzlanda’da açık havada havuza girebileceğinizi hayal eder miydiniz? Jeotermal bir bölge olan Hveravellir’deki kaynak sular inanılmaz güzellikte havuzlar oluşturuyor. Havuzların bazıları aşırı sıcak olsa da, bazılarına hem sıcak hem soğuk su aktığından dolayı içinde yüzülebiliyor.

 

 

You may also like

More in Gezi Seyahat

Gezi Seyahat

Monaco: Havalimanı Olmayan Avrupa Ülkesi

Monaco, Batı Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan bir Prenslik’tir. Vatikan’dan sonra dünyadaki en küçük ikinci bağımsız devlet olan Monako, dünyada nüfus yoğunluğu açısından ...