Gezi SeyahatMeydan

Dünya Üzerinde Ziyaret Edebileceğiniz En Güzel 10 Şehir

0

Yaşadığımız dünya, çoğumuzun gerçekten var olduğunu bilmediği harika yerlerle dolu. Ancak hepsini tek bir listeye dahil edemedik. Burada, dünyanın dört bir yanındaki nefes kesici yerlerden bazılarını görebilirsiniz. Arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın!

1. Santorini, Yunanistan

Santorini Adası (Yunancadaki ismi ile Thira) Yunanistan’ın en meşhur, en güzel adalarından biri. Pire Limanından 128 deniz mili uzaklıkta, Ege’nin güneyinde Kiklades Ada grubuna ait Santorini Adası, tarihi ve doğal güzellikleri ile baş döndürüyor.  Ada mimarisinin en belirgin özelliği ise birçok Kiklades adasında olduğu gibi mavi beyaz evler. Ada evleri, Ege’nin mavisi ile dalgaların beyazını bir araya getiriyor.

 2. Osaka Kalesi, Nishinomaru Bahçesi, Japonya

Osaka Kalesi, 16. yüzyılda inşa edilmiş ve 64,000 m2’lik bir alana sahip bu yer Japonya’nın da önemli simgelerindendir. Özellikle bahar aylarında eşsiz bir güzelliğe bürünen Nishinomaru Bahçesi görülmesi gereken yerler listenizde en üst sıralarda yer edinecektir.

3. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. Şehrin duvarlarında kullanılan ve ağırlığı 100 tonu bulan taşların herhangi bir harç malzemesi kullanılmadan, mükemmel bir hesaplama ve işçilikle şekillendirilerek birleştirilmesi İnkaların matematik ve mühendislikte geldiği şaşırtıcı noktayı gözler önüne seriyor. Bu ilginç antik şehir listenizde kesinlikle yer almalı.

4. Iguazu Şelalesi, Arjantin

Iguazu Şelaleleri, yaklaşık üç kilometre genişliğe kadar uzanan güzel şelale koleksiyonudur. Uzaktan gök gürültülü kükreme sesi duyabileceğiniz 275 bireysel çağlayandan oluşur. Arjantin ve Brezilya sınırında bulunur ve Güney Amerika’nın en gözde yerlerinden biridir. Burası kesinlikle her gezginin listesinde olmalıdır.

5. Skaftafell Buz Mağarası, İzlanda

İzlanda’nın güneyinde bulunan ve İzlanda’nın beşte birini kapsayan Vatnajökull Buzulu’nun en büyük parçası olan Skaftafell Ulusal Parkı, İzlanda’nın en turistik noktaları arasında yer alıyor. Bu bölgeye yapacağınız gezide maviliğiyle göz kamaştıran muhteşem bir gökyüzü, buzul kırılmaları sonucu oluşmuş çok sayıda lagün ve sularda yüzen siyah bazalt sütunlar sizleri bekliyor olacak.

6. Whitehaven Plajı, Avustralya

Whitehaven Beach, adı gibi yeryüzündeki cenneti yaşayabileceğiniz bir plaj. 7 km boyunca, silikon beyazı kumlardan oluşan, mavinin her tonunu görebileceğiniz Whitehaven Beach’de gün boyu dinlenebilir, uçsuz beyaz kumsallarda yürüyebilir, okyanusa kendinizi bırakabilirsiniz.

7. Chichen Itza, Yucatan, Meksika

Meksika’nın Yucatán Yarımadası’nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir İtza Maya kentidir. Muhtemelen bir dönem Yucatan’ın dini merkezi olmuştur. Günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır.

8. Büyük Bariyer Resifi, Avustralya

Büyük Set Resifi dış uzay’dan görülebilen, canlı organizmaların oluşturduğu, en büyük yapıdır. Resifin yapısı mercan polip’i olarak bilinen milyarlarca küçük organizma tarafından oluşturulmuştur. Resif geniş canlı çeşitliğine ev sahipliği yapmaktadır ve 1981 yılında Dünya Mirasları arasına alınmıştır.

9. Deniz Uçurumu, Varadero, Küba

Küba’nın Matanzas şehrinde bulunan ve Karayipler’deki en büyük tatil beldelerinden biridir. En değerli kaynağı olan plajın yanı sıra Varadero, mağaralar ve kolayca erişilebilen bakir dağlar zinciri gibi doğal cazibe merkezleri sahiptir. Ayrıca, Matanzas ve Cardenas , Zapata Yarımadası ve San Miguel de los Baños kentleri gibi kültürel, tarihi ve çevresel cazibe merkezleri de vardır. Ücretsiz bir liman olan Varadero, aynı zamanda tüplü dalış, derin deniz balıkçılığı, yatçılık ve diğer su sporları için olanaklara sahiptir.

10. Kotor Körfezi, Karadağ

Koy eski çağlardan beri yerleşim görmüştür. Ortaçağdan kalma Kotor , Risan , Tivat , Perast , Prčanj ve Herceg Novi kasabaları, doğal çevreleri ile birlikte önemli turistik merkezlerdir. Kotor’un Doğal ve Kültürel-Tarihi Bölgesi, 1979’dan beri bir dünya mirası alanıdır.

You may also like

More in Gezi Seyahat

In2White
Gezi Seyahat

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf Fotoğrafçı Filippo Blengini önderliğindeki uluslararası bir ekip, Avrupa’nın en yüksek dağı olan MontBlanc’ın zirvesine dağın devasa boyuttaki panoromik ...
Gezi Seyahat

Mega Yapılardan Palmiye Adalar

Palmiye Adaları, Birleşik Arap Emirlikler Dubai’de Basra Körfezinin hemen kıyısında insan eli ile yapılanmış olan adalar topluluğudur. Bu yapay adalar Palm Deyra, Palm ...