Editörün SeçimiGezi Seyahat

Aşkın ve Romantizmin Başkenti: Venedik

0

Bütün aşıkların hayalini süsleyen şehirdir Venedik. Roma’daki “Aşk Çeşmesi”ne bir kez gelen bir daha gelir derler. Doğru, ikinci kez gitme fırsatım oldu. Sebebini bilemiyorum ama defalarca gittim Venedik’e.

Venedik, İtalya’nın kuzeydoğusunda birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanmış 118 adanın üzerine kurulmuştur. Doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ünlü olan şehir, Dünya Kültür Mirası listesindedir.

İnce bir karayolu ve demiryolu ile anakaradan Venedik’e ulaşıyorsunuz. Adaya adımınızı atar atmaz farklı bir dünyaya girdiğinizi hissediyorsunuz. Tarihi ve kendine has mimari özellikleriyle sizi kucaklayan yapılar, daracık sokakları, kanallardan ulaşılan evler büyülü bir dünyanın kapılarını açıyor. Araçlar, ancak adanın girişine kadar ulaşabiliyor. Dolayısıyla ne araç gürültüsü ne de trafik var. Adadaki ulaşım, kanallarda çalışan, vaporetta adı verilen teknelerle, özel deniz taksileri ve gondollarla sağlanmaktadır. İtfaiye, ambulans hizmetlerinde dahi tekneler kullanılmaktadır.

Venedik, hem yürüyerek hem de teknelerle gezilebilir. Benim tavsiyem, girişten itibaren yürüyerek, hem tarihi ve dar sokaklardaki (bazen de kaybolarak) güzellikleri görmek, hem kanallar üzerindeki köprülerden geçerken, su ile tarihin buluşmasına tanıklık ederek San Marco Meydanı’na varmaktır. Böylece, rota üzerinde önemli yapıları kaçırmamış olursunuz. Bütün aktiviteler tamamlandıktan sonra, dönüşte deniz yolu kullanılarak bu güzellikler ayrıca bir de deniz tarafından görülerek taçlandırılmış olur.

Ziyaretçilerimize küçük bir not: Venedik, neredeyse deniz seviyesinde olduğu için, San Marco Meydanı gibi bazı bölgeleri sonbaharın ve ilkbaharın belli dönemlerinde sular altında kalabilmektedir. Bu dönemlerde, gezi biraz zor olmaktadır.

Türkiye’den Venedik’e Türk Hava Yolları’nın düzenli seferleri bulunmaktadır. Ulaşım yönünden çeşitli alternatifler mevcuttur.

Venedik ’te başlıca görülmesi gereken yerler:

Dükler Sarayı (Palazzo Ducale):

Venedik’e, denizden gelenleri bütün ihtişamıyla karşılar Dükler Sarayı. Gotik tarzda inşa edilmiştir ve görülmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Sarayın içi, ticaretle zenginleşmiş Venediklilerin görkemli hayatlarını yansıtmaktadır.

9.yüzyılda temelleri atılan saray, sonraki yüzyıllarda çeşitli hasarlar görmüş ve içinde bulunulan dönemin mimari tarzlarına göre yeniden restore edilmiştir. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

San Marco Meydanı (Piazza di San Marco):

Venedik’te gezilecek yerlerin başında gelmektedir ve dünyanın en güzel meydanlarından birisi olarak kabul edilmektedir. 9. yüzyılda, çevresindeki binaların yapılmasıyla bu alan meydan olarak kabul edilmiştir ve mimari plan buna göre şekillendirilmiştir.

Meydanda, Saat Kulesi (Torre dell’Orologio) ve Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco)’de bulunmaktadır ve rehber eşliğinde gezilebilmektedir.

San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco):

Birçok mimari yapıyı barındıran San Marco Meydanı’nda bulunan bazilika, Venedik’in en ünlü kilisesidir. Mimari yapısı ve sahip olduğu kültürel değerleriyle turistlerin ilgi odağı durumundadır. Beş kubbeye sahiptir ve üzerlerinde Bizans mozaikleri vardır. İçerisinde, cam işlemeler ve altın heykeller bulunmaktadır.

9.yüzyılda yapılan kilise, çeşitli nedenlerle restorasyonlar geçirmiş ve eklemeler yapılmıştır. Özellikle, Haçlı Seferlerinde İstanbul’dan getirilen eserler kiliseye büyük katkı sağlamıştır.

Giriş ücretsizdir. Ancak, tepeden şehri görmek isteyenler küçük bir ücret karşılığında bunu gerçekleştirebilmektedir.

Büyük Kanal (Canal Grande):

Venedik’teki en büyük kanal olan Canal Grande 3800 m uzunluğundadır. Neredeyse, tarihi mekânların hepsinin içinden kıvrılarak geçmektedir. Adanın ana deniz ulaşımı bu kanal üzerinde sağlanmaktadır. Bütçenize göre, toplu ulaşım için çalışan tekneleri, özel deniz taksilerini veya gondolları kullanarak bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Güzel Sanatlar Akademisi (Gallerie dell’Accademia):

1750 yılında kurulan akademi, Venedik’in en güzel ve önemli müzesidir. İçinde barındırdığı sanat eserleriyle, bir sanat galerisi durumundadır. Birçok ünlü ressamın yaptığı tablolar müzede sergilenmektedir. Her ayın ilk pazar günü ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir. Diğer günlerde ücretlidir.

Santa Maria della Salute:

Büyük kanal üzerinde bulunan La Salute, Venedik’teki en güzel kiliselerden birisidir. Sağlık manasına gelen La Salute, 1631 yılında 80000 Venedikliyi öldüren veba salgınından sonra, Hz. Meryem’e şükretmek amacıyla yapılmıştır.

 Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto):

Büyük Kanal üzerinde bulunan, San Marco ve San Polo’yu birbirine bağlayan Rialto Köprüsü, 16. yüzyılda kanal üzerine inşa edilen ilk ve en önemli köprüdür. En çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Köprü üzerinde ve çevresinde, cam ürünler, ipek, mücevher ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.

 Burano Adası:

Burano Reflections / Getty ımages

Ada, rengarenk evleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Eskiden, denizcilerin evlerini ayırt edebilmeleri için farklı renklere boyadıkları rivayet edilir. Dantel işlemeciliği ile de ünlü olan ada görülmesi gereken yerlerdendir.

Murano Adası:

Photomatix

Murano Adası da rengarenk evleri ve cam işlemeciliği ile ünlüdür. Camın, atölyelerde nasıl işlendiğini görebilir ve sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz.

You may also like