Gezi SeyahatTeknoloji

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf

0

365 Gigapixel En Büyük Panoramik Fotoğraf

Fotoğrafçı Filippo Blengini önderliğindeki uluslararası bir ekip, Avrupa’nın en yüksek dağı olan MontBlanc’ın zirvesine dağın devasa boyuttaki panoromik fotoğrafını çekmek için çıktı. 2013 yılında yayınlanan bu görüntüyü elde etmek için onlarca kişi ve araç buzlu dağın zirvesinde tam olarak 2 hafta geçirdi. Bu yeni kayıt tutan görüntü , 365 gigapixel olup kademeli olarak ölçülüyor. Eski kayıt tutan görüntü olan 320 Gigapixel London Panorama Fotoğrafı’ndan 45 Gigapixel daha büyük olan bu fotoğraf dünya çapında onlarca kişiyi hayretler içinde bıraktı.

In2White 365 Gigapixel

365 Gigapixel Fotoğrafla Alakalı Bazı Bilgiler

2013 yılının son aylarına doğru dağın tepesinde -10 derece havanın eşliğinde 3500 metredeydiler. 5 kişilik bu ekip Canon 70D DSLR, Canon EF 400mm f / 2.8 II IS ve Canon Extender 2X III özel robotik montaj çerçevesi üzerinde, 35 saat boyunca her yöne doğru 70 000 fotoğraf yakaladı.

Sonradan 46 terebayt post işleme ve 2 aylık dikiş atılmasının ardından hazırlanan fotoğraf, 300dpi’de basılırsa bir futbol sahası kadar geniş olacaktı.

Fotoğrafa ulaşmak isteyenler için özel hazırlanan web sitesi ın2white.com üzerinden fotoğrafa ulaşıp, dikkatlerini çeken yerleri inceleyebilecekleri bir imkan sunulmuş. Uzaktan bakıldığı zaman gayet normal bir kamera ile çekilmiş gibi gözüküyor olsa da aslında öyle değil. Bazı yerler yakınlaştırıp bakıldığında ayrıntıların çoğu göz önüne geliyor. Bunlardan birisi olarak bir kaç kilometre ileride bulunan buldozerin üzerinde yazan FASSI yazısının çok rahatça, sanki 1 metre yakınımızdaymış gibi okunmasının rahat olması verilebilir. Bir diğer yandan ise fotoğrafın içinde bulunan habersiz çekime dahil olan 3 dağcı var. Fotoğrafa sponsor olan şirket bu 3 dağcıyı 2 hafta çalışma süreci sonunda bulan adama 4500 dolar para ödülü vermiştir. Eğer siz de kendinize güveniyorsanız, fotoğrafı günlerce inceleyerek uzaklarda dağların arasında gizlenmiş 3 dağcıyı bulabilirsiniz. Son olarak da 1 gigapixel fotoğrafın 373bin yediyüz otuz megapiksele denk geldiğini söyleyelim. Bu da demek oluyor ki; 13 megapiksel kameraya sahip bir telefonla çekilen fotoğraftan 28700 kat daha net gösterdiği anlamına geliyor. Umarız bu teknoloji en kısa zamanda cep telefonlarında kullanılır.

In2White 365 Gigapixel 

 

You may also like

More in Gezi Seyahat

Gezi Seyahat

Mega Yapılardan Palmiye Adalar

Palmiye Adaları, Birleşik Arap Emirlikler Dubai’de Basra Körfezinin hemen kıyısında insan eli ile yapılanmış olan adalar topluluğudur. Bu yapay adalar Palm Deyra, Palm ...