FinansMeydan

Dünya Tarihinde İlk: WTI Tipi Petrol Neden Sıfırın Altına Düştü?

0

WTI Tipi Petrolün Sıfırın Altına Düşüşü

New York borsasının ABD’de, WTI(Batı Teksas) petrolün sıfırın altına düşmesiyle negatif değerler göstermesinin ardından dünya tarihinde bir ilk yaşandı. Başlıca neden olarak ele alının vadeli sözleşmelerin süresinin salı günü dolması nedeniyle, kontrat sahiplerinin varilleri teslim almaması ele alınıyor. Bahsi geçen petrolün varil fiyatı yüzde 300’lere kadar çıkan bir düşüş göstermesi ile beraber eksi 37.63 değerini gördü. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan covid-19 olarak adlandırılan koronavirüs salgını neticesinde, petrole olan talebin azalması da bu durumun sebeplerinden birisi.

Petrol

Bloomberg Petrol Verileri

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan Brent ve Dubai petrolleri, WTI petrol negatif değerleri gösterdiği sırada 24 ile 26 dolar arası bir değer gösteriyordu.

Düşüşün asıl nedeni ise, kontrat sahipleri, vadeli sözleşme süresi dolmadan önce petrole olan talep azalmasından ötürü varilleri teslim almaması olarak gündeme geliyor.

(Not:Yazının bundan sonraki kısmı BBC’nin orijinal sitesinden alıntı yapılmıştır.)

Alıntı yapılan sayfanın linkine buradan ulaşabilirsiniz.

WTI’den Kaynaklanan Yapısal Sorun

WTI, ABD’nin Oklahoma Eyaleti’nin Cushing şehrinde fiyatlanıyor. Cushing, dünyanın en büyük petrol depolama merkezi ve ABD içindeki boru hatları kavşağı.

Buraya Batı Teksas’tan gelen WTI yanında, ABD’nin kuzeyinden, Kanada’dan gelen ham petrol de gene boru hatları ile Meksika Körfezi’ne iniyor.

Meksika Körfezi ABD’nin hem en büyük rafineri merkezi, hem en büyük petrol limanı. Cushing’den inen petrol ya rafinerilerde işleniyor ya da tankerlere yükleniyor.

WTI petrolünü vadeli kontrat ile alıp satanların çok büyük bir kısmı “kağıt variller” alıp satıyorlar, kontratın son günü gelmeden ellerindeki kontratı daha ileriki bir vade ile değiştiririp, “fiziki variller”, yani hakiki petrolün kendisi ile muhatap olmuyorlar.

Petrol, bu tacirler tarafından bir risk yönetimi ve yatırım aracı olarak kullanılıyor. Kontratı son gününe kadar elinde tutup fiziki varilleri alıp satan tacirler çok sınırlı bir zümre.

petrol

Petrol piyasasındaki arz/talep dengesizliği nedeniyle geçtiğimiz haftalarda Cushing’e çok yüksek miktarda petrol aktı. Bu hız devam ederse, önümüzdeki ay Cushing’deki depolar dolmuş olacak.

Dün, WTI Mayıs kontratının son günüydü. Kabaca son gün gelmeden elden çıkarılamayan bir kontratı Cushing’de gelecek petrolü koyacak yer olmadığı için alacak kimsenin bulunmaması, satıcının üzerine para vermesi demek olan negatif fiyat ile sonuçlandı.

Dolayısıyla bu negatif fiyat, petrol fiyatı negatif oldu demek değil. Sadece WTI için Cushing’den kaynaklanan nedenlerle gerçekleşen bir fiyat.

WTI eksi fiyatlara indiğinde Brent tipi petrolün varili 26 dolardı.

You may also like