Endüstri 4.0

Dijital ve Dönüşüm: Artık Bölünmez Bir Bütün mü?

0

Kısa bir aranın ardından merhaba, öncelikle Forneo’ya hoşgeldiniz. Dijital ve dönüşüm kavramlarına hep birlikte biraz kafa yoralım.

Yeni dijital teknolojilerin yükselişi şirketler düzeyinde karşı karşıya kaldığımız heyecan verici zorluklardan birisi. Önceden konuşmalarda ilk olarak sektör özetleri yapılır sonrasında kuruluşların büyüklükleri, yapıları vb. konular çok detaylı paylaşılırdı. Hoş, analiz bugünlerde çok daha nitelikli istenir oldu. Buna rağmen bu konular konuşulmuyor, anlatılmıyor, yazılmıyor, dijital fenomenler sahada rüzgarları alt üst ediyor.

Sadece şirketlerin değil,kişilerin de stratejik dijital önceliğe sahip olması gerekiyor. Öncelikle dijitali benimsemek ve rekabet avantajına dönüştürmek lazım. Önüne her gelen belgeyi okuyup onaylamak, işleri sorgulamama anlayışından sıyrılmak gerekiyor. Eskilerin deyişiyle işin lapa olmaması lazım.

Günümüz eylem ve aciliyetleri düşünüldüğünde dijitalin yükselişini ve dönüşümün nasıl olması gerektiğini net olarak görmeliyiz. Dijital ve dönüşüm meselelerini ya da dijital dönüşümün her yönünü odak noktası olarak görmeli miyiz? Tabi ki hayır. Zaten hepsine yetişmemiz mümkün değil.

Düşüncem, dönüşüm stratejisinin ustaca kurgulanması  gerekiyor ancak dönüşümün dijitalden izole edilemediği bir aşamaya ulaştık. Bunun iki sebebi var.

İlk olarak, dijital değişimin nasıl gerçekleştiği konusunda temel bir bilgiye sahip değiliz. İleriye dönük olarak, tasarlanan her strateji, bu yeni teknolojilerin ve onların ilgili uygulamalarının sunduğu fırsatları dikkate almayı zorunlu kılıyor.

Dönüşüm sadece dijital değil, dijital olmadan dönüşüm yapılamaz.

İkincisi, dijital, tüm sektörlerde rekabetçi savaş alanını şekillendiriyor. Veriler, en iyi dijital öğrenenler ve diğerleri arasında artan bir performans uçurumunu net olarak gösteriyor. Bir sektör teknolojiye ne kadar çok ihtiyaç duyarsa, en etkili şirketler ve diğerleri arasındaki fark o kadar büyük oluyor. Dijital “geleneksel” sektörlerin sınırlarında durmuyor. Dijital teknoloji daha hedefli bir iş yaklaşımına, daha bilimsel bir karar vermeye ve yeni bir müşteri ilişkileri türüne izin veriyor. Bunları neden anlatıyorum? Çünkü  her iş sektöründeki şirketlerin dijital araçlara hakim olması gerekiyor.Bireylerin de bu konuları öğrenmesi, araştırması uygulaması gerekiyor.

Teknolojiye dayalı bir dijital devrimin, insan girişiminin ve sorumluluğunun önemini hiçbir şekilde azaltmadığını vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyorum.  Doğru becerileri elde etmek ve dönüşüm programlarını desteklemek için stratejik olarak hazırlanmak her zamankinden daha önemli.

Özetle dijital ve dönüşüm kavramlarına önce ayrı başlıklar halinde yaklaşmak sonrasında birleştirmek gerekiyor.

Umarım bu yazıdan keyif alarak düşüncelerinizi şekillendirebilirsiniz.

Teşekkürler…

 

Aykut Güner

You may also like