Endüstri 4.0

Davos Liderlerinin Tavsiye Ettiği 11 Kitap

0

Davos’taki en unutulmaz anlar konuşmalardan çıkarımlarla özetlenebilir. Kimliğin ve zihinsel sağlığın kesiştiği yeni ekonomik paradigmalar ya da ya da işsiz bir dünyada nasıl bir anlam bulabileceğimiz hakkında düşünce üretmek gerekiyor.

Toplantıda bir sürü insanla gündeme gelen bir soru şuydu: Gerçekten ilham aldığınız ve yolculuğunuzda anlamlı bir rol oynayan tek kitap hangisidir? İşte bazı yanıtlar:

 

1. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine odaklanan bir toplantıda , bu yılki Davos’un yedi kadın eşbaşkanından biri olan Norveç Başbakanı Erna Solberg’e soruldu ve yanıtı Doris Lessing’in feminist bilimkurgu romanı Shikasta’dan derin ilham aldığını söyledi.

 

2. Google CEO’su Sundar Pichai , bir tanesini seçmek zor bir zaman geçirdiyse de, soruyu son bir yılda okuduğu kitaplarla kısıtlandı. O Gene Siddhartha Mukherjee ,Gen hakkında bir kitap seçti.

 

3. Karuna Rana , Mauritius’tan Küresel Bir Şekillendirici’dir ve iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmak ve harekete geçmek için küçük ada devletlerinden gençlerin koalisyonuna liderlik etmektedir. Neale Donald Walsch’ın Konuşmaları Tanrı ile  kitabının etkisini vurguladı . Kitabın, her şeyi sorgulamaya ve her zaman daha derin araştırmaya yönelik eleştirel bir zihniyet geliştirmesine yardımcı olduğunu söyledi.

 

4. İklim değişikliği konusunda dünya liderlerini biraraya getirmekle büyük beğeni toplayan iklim optimisti Christiana Figueres , bilim insanlarının mevcut durumu, oyunun nedenine olan bağlılıklarını taahhüt eden iş adamlarıyla paylaştığı bir olaydı. Dine, aşkın gücüne inandığını ve Budist felsefesinden esinlendiğinin altını çizdi; Thich Nhat Hanh’ın Dünya’ya Mektup Yazmasını önerdi .

 

5. Nobel ödüllü iktisatçılarla dünyadaki durumu hakkında konuşan Angus Deaton, Birleşik Devletler’deki opioid krizinin trajedisine dikkat çekti. Tim Rogan’ın The Moral Economists adlı kitabını kaçırılmaması gereken bir eser olarak sundu .

 

6. Teknoloji ve güven üzerine bir panelde bulunan sosyolog Arlie Hochschild , bugün gördüğümüz teknolojik eğilimleri yönlendiren düz bir görüşte gizli olan ekonomik güçler hakkında vizyon sahibi bulduğu bir kitleyi gösterdi: Robert Reich’in önerisi Tasarruf Kapitalizmi .

 

7. Christie Peacock , Afrika’daki çiftçilerle uzun yıllar birlikte çalışmış bir sosyal girişimci. Kırsal çiftçilerin endişelerini gündeme getirirken, gıdaların geleceği üzerine bir tartışma başlattı. Being Mortal Atul Gawande tarafından yazılan kitabı tavsiye etti, ona derin kişisel kaybı bir deneyim üzerinden yolunu bulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

 

8. Geçen yıl dünyanın servetinin% 82’sinin nüfusun% 1’ine ulaştığını ilan ederek Davos toplantısının hemen öncesinde eşitsizlik üzerine ışık tutmuş olan Oxfam’ın Winnie Byanyima , onun üzerinde durmak zorundaydı.  İlk başta yazar Zora Neale Hurston’un siyah mücadele tasvirlerinden bahsetmişti, ama Simone de Beauvoir tarafından yazılan İkinci Seks’i tavsiye etti.

 

9. Vikipedi kurucusu Jimmy Wales , Davos’taki Global Shapers gençlik topluluğu ile samimi bir tartışma için görüştü ve  Vicki Robin tarafından hazırlanan Your Money ya da Your Life’ı kitabının hayattaki önemli şeyleri aydınlattığını söyledi.

 

10. Kate Raworth , benzer bir soru ile uğraşan fakat daha geniş, paradigmatik bir ölçekte Donut Economics’in yazarlığını yapmaktadır . Jason Hickel’in The Divide adlı kitabı ona ilham olduğunu söyledi.

 

11. Psikolog Steven Pinker , beyin-bilgisayar arayüzleri hakkında konuşurken ve gelecekte hangi rolleri oynayacaklarını anlatırken , David Deutsch’inSonsuzluğun Başlangıcı adlı kitabı kendisi için özellikle ön plana çıkan bir kitap olduğunu söyledi.

Kaynak: Risalat Khan tarafından Dünya Ekonomik Forumu görüşleri adlı makalesi Türkçeleştirilerek bu içerik oluşturulmuştur.

 

Aykut Güner

You may also like