Endüstri 4.0

CEO’ların 2018’de İyimser Olduklarını Gösteren 3 Neden

0

Fırtınalı zamanlarda yaşadığımız şu zamanlara geneli gösteren işaretlere yakından bakmakta fayda var.Jeopolitik belirsizlikler, siber saldırılar ve yapay zeka tehdidi altındaki işler, 2017’de manşetlere hükmeden konuların sadece birkaçıydı. Fakat bu problemlere rağmen CEO’ların rekor kıran bir yüzdesi, dünya genelindeki ekonomik çevre hakkında iyimser olduklarını söylüyor.( En azından kısa vadede ) Bu içerik , Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı’nda başlatılan PwC’nin en son Global CEO Anketi’nin bulguları. Kısaca  üç önemli noktaya odaklanmak istiyorum:

1. Kısa vadeli CEO iyimserliğini artırmak

Bu yıl yapılan anket, önümüzdeki yıl global ekonomik büyüme umutları konusunda CEO’ların en güvendiği en konular arasında yer aldı ve oranlar yüksek seviyede rekor bir artış gösterdi. Soruyu 2012 yılında sorulduğundan bu yana ilk kez, ankete katılan CEO’ların çoğunluğu (% 57), küresel ekonomik büyümenin “iyileşeceğine” inandığını söylüyor. Bu benzeri görülmemiş iyimserlik, geçen yılın iki katı kadar…

 

CEO’lara önümüzdeki üç yıl içinde kendi şirketlerinin büyümesi sorulduğunda bu yıl güven azaldı. Katılımcıların  % 51’i geçtiğimiz yıl organizasyonlarının uzun vadeli büyüme beklentileri hakkında “kendinden emin” olduklarını söylemelerine rağmen bu yıl  yalnızca% 45’i bu görüşe katılıyor.

CEO’lar, haklı olarak geleceğin eskisine göre daha az öngörülebilir olduğunu düşünüyor. Teknolojik bozulma ve jeopolitik öngörülemezliğin olduğu bir durumda, uzun vadeli güvenin giderek zorlaşmasına şaşırmamak gerek…

2. Jeopolitik pozitiflere odaklanma

Kısa vadede CEO’nun iyimserliğini Brexit gibi çalkantılar, Trump yönetiminin ticaret anlaşmalarından ve iklim anlaşmalarından çekilmesi ve Kuzey Kore’den endişe duyması engelliyor gibi görünüyor. Kararsız kaldılar,buna rağmen  CEOlar yatırım yapmaya ve işlerini büyütmeye devam ediyor.

 

Basitçe belirtmek gerekirse, 2017, 2010 yılından bu yana küresel ekonomi için en iyi yıl olacak gibi görünüyor. Yeni bir yılı başlattığımızda, küresel emtia fiyatları, düştüklerinden kurtarıldı ve dünyanın büyük ekonomileri büyüyor. Brexit’e rağmen İngiltere ekonomisi bile azimliymiş gibi görünüyor. PwC, küresel ekonominin bu yıl satın alma gücü paritesi (PPP) açısından yaklaşık% 4 büyüyeceğini öngördüğü için, bu artış eğilimi 2018’de devam edecek şekilde ayarlandı.

 

ABD’de , Trump’ın iş yanlısı politikaları,  borsa artışları, kurumsal güven ve düşük işsizlik için teşvik edici görünüyor. 2018 yılına kadar kurumlar vergisi indirimleri, yasal düzenleme ve alt yapı harcamalarının derinleşmesiyle Kuzey Amerika CEO’larının en emin anket katılımcılar olduğu görülüyor: Bölgedeki CEO’ların yarıdan fazlası (% 53) şirketlerinin büyümesinden önümüzdeki 12 ay içinde  “çok emin”.

CEO’ların kısa vadeli güveninin ne kadar iyi olduğunun göstergesi olarak, ekonomik göstergeler, patlama yaşayan borsalar ve büyük pazarların çoğunda tahmin edilen GSYİH büyümesiyle yan yana. Ayrıca, risklerin büyüdüğü ve çoğaldığı görülürken, CEO’lar bir yandan yüksek seviyeli çoklu risklere daha çok alışmış durumdalar; Öte yandan bunları yönetmenin yollarını bulmak zorundalar. Önümüzdeki dönemde iş dünyasında potansiyel çukurluklar var, ancak CEO’lar nerede olduklarını önceden tahmin etmede daha iyi hale geldi.

3. Teknolojinin adım adım ilerlemesi

Teknoloji, işletmeleri çeşitli ve karmaşık yollarla etkiliyor. Dijital çağ devam ederken, teknoloji için iş stratejileri değişiyor. Teknolojik gelişmeler (siber tehditler ve değişim hızı gibi), CEO’ların endişeleri arasında yer alıyor. Geçen sene  CEO’ların % 24’ü, siber tehditler hakkında “son derece endişe” duyduğunu söyledi , ancak bu sayı bu yıl % 40’a çıktı. Öte yandan bunların aksine, iş dünyası liderleri evrensel bağlantıyı küreselleşmenin başlıca faydası olarak görüyor.

 

Yapay zekanın etkisinin çok büyük olacağı, potansiyel olarak iş dünyasını ve toplumu büyük ölçüde değiştireceği konusunda herhangi bir sorun yok. PwC’nin son küresel Yapay Zeka raporu, Yapay zeka’nın 2030’a kadar küresel GSYİH’ya ek bir 15,7 trilyon katkıda bulunacağını öngörüyor. Fakat bu faydaların eşit olarak paylaşılması pek mümkün değil çünkü  ABD ve Çin patlamanın% 70’ini oluşturacak.

Makinelerin daha ucuz işgücünün yerini alabileceği iş piyasasında kazananlar ve kaybedenler de olacak.Bazı işler gereksiz hale gelecek ve yeni işler yaratılacak. Bununla birlikte, CEO’lar  Yapay zeka’nın potansiyel yararlarına odaklanıyor olsa da, önümüzdeki 12 ay içinde personel sayısını azaltmayı uman sadece beş CEO var.

CEO’ların genel görünümü olumlu olmakla birlikte, genel görünüm farklı inanç sistemleri, ticaret blokları ve yükselen milliyetçilik  gittikçe parçalanmış bir dünyaya işaret ediyor. Ankete katılan CEO’lar, refahı ölçmek için kullanılan ölçümlerin bile çok yönlü hale geldiğini kabul ediyor.

Aykut Güner

You may also like