Editörün Seçimi

Kedi Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

0

Hayatımızın bir parçası olan ve neşe kaynağımız olan hayvanlardan biri de kedilerdir. Evimizi bir cana yuva yapıp onları sevindirmeden önce yapmamız gerekenler vardır. Çünkü onları himayemize aldıktan sonra tamamen bize muhtaç olacaklar. Bu iş de üzerinde iyice düşünülmesi gereken bir konu olduğu için size yardımcı olmak istedik. Kedi sahipleneceksiniz, peki buna hazır mısınız?

Öncelikle kedilerin rahatlarına düşkün ve başlarına buyruk hayvanlar olduklarını bilmeniz gerekir. Varsa evinizi paylaştığınız kişilerin bu duruma tahammül edebiliyor ve sorun çıkarmıyor olmaları önemli bir detaydır. Aksi takdirde ev içindeki huzursuzluklar hem sizin hem de sahiplendiğiniz hayvanın keyfini kaçıracaktır. Sahiplendiğiniz kedi adeta bir bebek gibi bütün ilgiyi kendi üzerine çekecektir. Temizliği, beslenmesi ve sağlığı dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardır. Kedilerin ortalama 12-15 yıl yaşadıklarını da göz önünde bulundurmak gereklidir.

Yavru Kedi Olması Şart mı?

Bana alışsın, elimde büyüsün düşüncesiyle yavru kediler çok istenenler arasında. Ancak şunu da unutmamalısınız ki yeterli ilgi ve şefkati gösterdiğiniz sürece her yaştan kedi sanki elinize doğmuşçasına size alışacaktır.

Önce sağlık

Kediyi sahiplendikten sonra yapmanız gereken ilk iş onu güvendiğiniz bir veteriner hekime götürmek. Ona uygun mama ve kum bulmak önceliğiniz olmalı. Daha sonra veteriner hekiminizin size verdiği karneye işlenmek üzere yapılacak aşılar… Yavru bir kedi için aşı takvimi şöyledir:
6-8 haftalık: İç ve Dış Parazit
8-10 haftalık: Karma Aşı
9-11 haftalık: Lösemi Aşısı
10-12 haftalık: Karma Aşı (tekrar)
11-13 haftalık: Lösemi Aşısı (tekrar)
12-14 haftalık: Kuduz Aşısı (3 aydan küçük kedilere yapılmaz)
1 Yaşına Ulaşmış Kediler İçin Her Yıl
-1 Karma Aşı
-1 Lösemi Aşısı
-1 Kuduz Aşısı
yapılır.

Bunların yanısıra; tırnak kesimi, tüy bakımı, vitamin ihtiyacı gibi konularda da veteriner hekiminiz sizlere yardımcı olacaktır. Yani bir kediyi sahiplenmeden önce maddi durumunuzu da gözden geçirmeniz gereklidir.

Balkonlar ve Camlar En Önemli Husus

Sahipleneceğiniz kedi için yapacağınız en büyük iyilik balkonlara ve camlara korkuluk yaptırmaktır. Çünkü kediniz camdan baktığında kuş, sinek vs şeyleri gördüğünde refleks olarak atlayacaktır. Ortaya çıkan felaketi önlemek adına bunu yapmanız çok önemlidir. 

Son Olarak Eğlence

Evinizin neşesi haline gelecek bu sevimli canlılar eğlenmeyi fazlasıyla hak eder. Ayrıca enerjilerini atmalarına yardımcı olduğunuzda sizi hiç de zorlamadığını fark edeceksiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken bir tırmalama tahtası almak. Hem eşyalarınıza zarar vermesin hem de tırnaklarını açarken rahatlasın istiyorsanız tırmalama tahtası işinizi fazlasıyla görecektir. Daha sonra kediniz için alacağınız çeşitli oyuncaklar onun sizinle birlikte eğlenmesini sağlayacaktır.
Unutmamalıyız ki hayvanlar evimize girdikten sonra bizim oyuncağımız değil sorumluluğumuzdur. Bu sebeptendir ki en ince detayına kadar düşünüp taşınmanız gerekmektedir. Hayvanlar mal değildir ve üretilip satılması ne yasal ne de doğrudur. Lütfen satın almayıp sahiplenin ve karşılıklı sevginizin olduğu güzel hayata sahip olun…

You may also like

Editörün Seçimi

Adolph Hitler’e Son Suikastin Bedeli

Hitler’e Yönelik Suikastlerin  Bilinmeyenleri Genelde 2. dünya savaşı dönemine damgasını vuran Nazi Partisi başkanı Adolph Hitler’in ulaştığı gücü  ve yaptıklarını duymuşuzdur. Lakin Hitler’in ...