Editörün Seçimi

Altın Oran Nedir?

0

Mükemmeliyet ölçüsü olarak kullanılan altın oran Antik Yunan döneminden beri kullanılıyor. Peki, altın oran nedir?

Altın oran, özellikle matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en uygun boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Eski Mısırlılar ve Yunanlar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır.

Altın oran doğada ve evrende ezelden beri vardır. Doğadaki cisimleri incelediğinizde genelde bu oran ile karşılaşırsınız. İnsanlar tarafından keşfinin ne zaman olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte ilk kez Pisagor tarafından insan vücudunda bu oranın var olduğu söylenmiştir. Sonrasında Öklid tarafından ilk kez sayısal değer olarak yani 1.618 şekliyle ifade edilmiştir.

İşte günümüzden altın oran örnekleri

-Mısır Piramitleri
-Salyangoz
-Mimar Sinan Camileri
-Eğrelti Otu
-Elektrik Devreleri
-Deniz Kabuğu

İnsanlarda Altın Oran

İnsan bedeni estetik açıdan bakıldığında altın oran sayesinde adeta mükemmeldir. Bu sebepten ötürü tarih boyunca sanatçılar ilhamlarını insan bedeninden almışlardır.

İnsan bedenini incelediğinizde tüm vücut ile ayaklarınızdan göbeğinize kadar olan kısmı oranlarsanız altın oranı bulmuş olursunuz. Aynı şekilde göbeğiniz ile baş noktanız arasındaki mesafe ile omuzlarınız ve tepe noktanız arasındaki mesafenin oranı da 1.618 sayısına karşılık gelmektedir. Göbeğinizden dizinize kadar olan mesafe ile dizinizden yere olan mesafenin oranına bakarsanız yine altın oran olduğunu görürsünüz.

Estetik açıdan ideal insan vücudundaki altın oranlardan bazıları şu şekildedir:

* El parmakları üç boğumludur. Boğumlara baktığınızda ilk iki boğum ile parmağınızın boyunun oranı altın orandır.
* Orta parmağın serçe parmak ile arasındaki oran altın orandır.
* Dirsekten itibaren bilekler  ve bilekler ile parmaklar arasındaki mesafe oranı altın orandır.
* Yüzün uzunluğu ve genişliği arasında altın oran vardır.
* Ağız ile burun genişliği arasında altın oran vardır.
* Burun genişliği ile burun deliklerinin genişliği altın orandır.
* Gözbebeklerinin kaşlar arasındaki mesafe ile birbiri arasındaki mesafenin oranı altın orandır.
* Üst iki dişin enleri ile boyları arasında altın oran vardır.

Bunların yanı sıra altın oran, yıllardır grafik tasarım sektöründe de yerini almış, ve hızla büyümeye devam etmekte. Hepimizin bildiği Twitter adlı sosyal medya platformunun logosu, Apple logosu başta olmak üzere, logo tasarımlarında da altın oran yerini belli ediyor.

You may also like

Editörün Seçimi

Adolph Hitler’e Son Suikastin Bedeli

Hitler’e Yönelik Suikastlerin  Bilinmeyenleri Genelde 2. dünya savaşı dönemine damgasını vuran Nazi Partisi başkanı Adolph Hitler’in ulaştığı gücü  ve yaptıklarını duymuşuzdur. Lakin Hitler’in ...